B12 Vitamini (Siyanokobalamin, Kobalamin)

Gonderen : | Ara 16, 2010

B12 Vitamini (Siyanokobalamin, kobalamin)

B grubu vitaminleri ailesinin 12. vitamini olan B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin yapımı için çok önemlidir. Eksikliğinde kansızlık görülür. Adına pernisiyöz anemi denilen bu kansızlık çeşidi önlem alınmazsa öldürücüdür. B12 vitamini sinir uçlarının normal gelişmesi ve hafızanın güçlenmesi için oldukça önemlidir. Sinir liflerinde miyelin’ in yapılması ve korunması için B12 vitaminine ihtiyaç vardır. Nükleik asit sentezi, aminoasit metabolizması, protein sentezi, lipit ve karbonhidrat metabolizması ara ürünlerinin kullanılması, sinir sistemin için gerekli bazı maddelerin sentezi gibi önemli görevleri vardır.

B12 vitamini kaynakları: Siyanokobalamin sadece hayvansal kaynaklarda bulunur. Karaciğer, böbrek, yürek, balıklar, çeşitli etler, yumurta sarısı, süt, peynir ve diğer hayvansal ürünlerde B12 vitamini bulunur. Sebzelerde B12 vitamini bulunmadığı için vejetaryenlerin mutlaka düzenli B12 vitamini almaları gereklidir.

B12 vitamini ihtiyacı: Günlük B12 vitamini ihtiyacı yetişkinler için 3 mikrogram, hamile ve emzikliler için 4 mikrogramdır.

Yiyeceklerin yüksek ısıda pişirilmesi B12 vitamini kayıplarına yol açar. Pişme ısısı 100 oC’ nin üstündeki derecelerde ısı arttıkça kayıp da artar. Alkali ortam ve yemek sularının atılması da vitamin kaybının diğer sebepleridir.

B12 vitamini doğal yollarla alınabileceği gibi, B12 vitamini hapı olarak eczanelerde de satılmaktadır. B12 eksikliğiniz varsa doktorunuza danışarak tavsiye ettiği bir b12 vitamini hapını kullanabilirsiniz.

Bu yaziyi okuyanlar bunlari da okudu :

Yorum Yap! Tartismaya Katil!

Asagidaki formu doldurarak yorumunuzu gonderebilirsiniz.

Adiniz (gerekli)

Email (gerekli)

İnternet sitesi

Yorumlar