Balın Yararları ve Zararları

Gonderen : | Tem 16, 2008

Yenebilen 100 gram balın ortalama 17.2 gramı su, 82.3 gramı karbonhidrat ve 0.5 gramı da protein ve madensel maddelerden oluşmuştur. Görüldüğü gibi, bal temelde karbonhidrat sağlayan bir besindir. Baldaki karbonhidratların büyük çoğunluğu sindi­rimi gerektirmeyen glikoz ve früktoz dediğimiz monosakkaritlerdir. Şeker, iyi çiçek ballarında çok azdır. Ancak arılara şeker ve­rilerek yapılan ballarda şeker miktarı artar. Bu da balm bir sü­re sonra şekerleşmesine neden olur .Gömeç balı
nın 100 gramı ortalama 305 civarında kalorilik enerji verir. Gömeçlerinden ayrılarak süzülmüş balın 100 gramı ise ortalama 330 kalori sağlar. Balda vitaminler ve madensel mad­deler çok az miktarlarda bulunur. Balın besleyici özelliği, sindiri­mi gerektirmeden hemen kana geçip kişiye enerji sağlamasıdır. Bu nedenle, zayıf, iştahsız ve beden çalışması çok olanların artan enerji ihtiyaçlarının kolayca karşılanması için iyi bir besin­dir.

Bunun yanında, bal, şişman, çok iştahlı, beden hareketi az olanlar ve şeker hastalan için uygun olmayan bir besindir. Bal, şeker hastalarının zaten yüksek olan kan şekerlerini aniden yük­seltir. Ancak bazı kişilerde kan şekerlerinde ani düşüşler olabi­lir. Bal ancak bu gibi durumlar için uygundur.

Mide ameliyatlarından sonra “damping sendromu” denilen durumlar için de bal uygun değildir. Bal sindirimi gerektirmedi­ğinden aniden kana geçerek kan şekerinin önce yükselmesiine, son­ra da düşmesine neden oiur. Bu nedenle, bu gibi durumu olanla­rın da baldan sakınmaları gerekir .

Şekerden, bazı katkı maddeleri ve biraz da süzme bal ekle­nerek “yapay bal” elde edilir. Bu balların üzerinde “yapay bal” ibaresinin yazılması gereklidir. Ayrıca üzüm ve diğer bazı mey­velerin suları güneşte yoğunlaştırılarak süzme bala benzer ürün­ler elde edilebilir. Bunlar koku ve tad yönünden doğal baldan ay­rılır. Yine süzme ballar; su, süt, nişasta, melas şurubu, ayva pel­tesi, jelatin, besin boyaları ve aroma maddeleriyle hilelendirilerek satılabilir. Doğal balın tat ve kokusunu iyi bilen kişiler bu hileleri kolaylıkla ayırt edebilirler .

Zehirli bitkilerden arıların aldığı zehirler balın içine karışa­bilir, “andromedotoksin” denilen zehir bunun bilinen örneğidir. Zehirli bal ülkemizde daha çok Karadeniz ve Marmara bölgelerin­de görülür. Zehirli balı zehirsizinden ayırt etmek güçtür. Zehir­lenme 50 -100 gram civarında bal yendikten 20 dakika sonra, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, ishal, terleme, halsizlik gibi be­lirtilerle ortaya çıkar. Belirtiler 2 – 3 gün sürebilir. Bu gibi durum­larda hasta hemen kusturulmalı, ishal hali yoksa müsil verilerek zehirin sindirim aygıtından atılmasına çalışılmalıdır.

Ülkemizde meşhur bal çeşitleri anzer balı, çiçek balı, karakovan balı, gibi çeşitlerdir. Balın yararları olduğu gibi bazı bal çeşitlerinin zehirli olabileceğini unutmamalıyız.

Bu yaziyi okuyanlar bunlari da okudu :
18 Yorum Yapilmis
 1. firdevs Eylül 23, 2009 11:51 pm

  çocuğum 15 aylık bal verebiliryim GÜNDE 2 TATLI KAŞIĞI VERİORUM ZARARLAMIDIR ACELE CVP

 2. AYSEL Mart 16, 2010 1:26 pm

  doğal bal bayatlarmı balın ömrü nekadardır. yaklaşık 2 yıllık balı tüketebilirmiyim.

 3. AYSEL Mart 16, 2010 1:27 pm

  doğal bal ne kadar sürede bayatlar. 2 yıllık bal tüketilirmi acil cevaplarsanız sevinirim saygılar.

 4. hcuysal Mart 21, 2010 11:38 pm

  Gerçek bal bozulmaz, kristalleşebilir.

  “Yaygın kanının aksine, gerçek bal bazen kristalleşir. Bu, bozulduğu anlamına gelmez. Kristalleştiği haliyle de tüketilebilir; besin değerini kaybetmez. Balı kristalleşme öncesindeki kıvamına getirmek mümkündür: Benmari usulü (45°C’yi geçmeyen sıcaklıkta su dolu bir kabın içinde, suyla doğrudan temas ettirmeden) ısıtmak, kristalleşmenin çözülmesi için yeterlidir. Sahte bal ise kristalleşmez; çünkü içinde doğal özler bulunmaz.”
  Bu yazı size cevap olur mu bilmiyorum, Bal konusunda uzman bir siteden alınd ı. (balder.org. adlı siteden )

 5. ender Mart 26, 2010 8:55 pm

  1 yaşından küçük çocuklarda balın zararlı etkisi olduğunu bliyoruz..15 aylk bir çocugun neölçüde tüketip tüketemeyecegini doktorunza danışmanız yerinde olacaktır..gerçegi ile sahtesini ayırd edilmesi çok zor olan bal için en bariz ayırıcı özellik olarak şekerlenme özelligi gerçek bal oldugunu gösterir..ancak bu şekerlenme kremsi bir şekilde gerçekleşirmiş..bunun dışında pek çok ayırd edici unsur tarif edilmekle beraber..en dogrusu kamu denetimi vesilesiyle gerçekleşecek olandır anack bu konuda da yetrsiziz.

 6. çiğdem Nisan 4, 2010 2:02 pm

  balı severim ama çok şekerli olur…

 7. mehmet Nisan 4, 2010 11:32 pm

  bir cay kaşıgının ucuyla bal yesem karnımın ağrısından duramıyorum balı seviyorum ama bende mide ağrısı yapıyor sebebi ne olabilir hanği doktora ğitmeliyim teşekkürler

 8. hcuysal Nisan 8, 2010 6:00 pm

  Büyük olasılıkla balın içindeki şeker veya başka bir maddeye intolerans oluşuyordur. Çok şikayetçi iseniz besin intoleransı testlerini doktorunuza yaptırtabilirsiniz.

 9. emel Nisan 18, 2010 2:14 pm

  zehirli olarak belirtilen bal çeşidi, sanırım doğu karadeniz bölgesinde kıyı kesiminde yaygın olarak bulunan orman gülü balı dır. bu bal hakkında ilginç bir haber için aşağıdaki adrese bakabilirsiniz.
  http://www.gunesbal.com/component/content/article/6-new/81-deli-bal.html

 10. Mehmet Yalçın Temmuz 10, 2010 7:54 am

  Merhabalar
  Yıllardır kestane balını üreten kişiler olarak bizler kestane balının binbir hastalığa deva oluğunu deneyerek gördük.
  herkese kesinlikle tavsiye ederiz.
  Organik kestane balı ihtiyacı olan arkadaşlara yardımcı oluruz.
  saygılarımızla
  0536 368 30 67

 11. ali Eylül 21, 2010 6:32 pm

  güzel

 12. eslem tokat Nisan 26, 2011 3:38 pm

  benim bal ile ilgili ödevim var bilgi verebilirseniz çok sevinirim

 13. ali Ekim 6, 2011 5:15 pm

  içmeeyin

 14. galip Ekim 16, 2011 11:44 pm

  arkadaşlar bal bozulmaz ve çok faydalıdır aynı zamanda herşey gibi balında fazlası zarardır

 15. harun Ekim 22, 2012 9:48 am

  sbahları 2-3 tatlı kaşıgı bal yedikten sonra çok feci şekilde midem yanmaya başlıyo ve çok sıkıntı veriyor neden olabilir.

 16. havva Aralık 9, 2012 10:03 pm

  ben bal yediğim zaman 1 saat sonra midem ağrımaya başlıyor yaklaşık 1.5 saat kadar sürüyor sonra geçiyor aslında tam doktora gitmedim ama bir kez dile getirdiğimde bal mideyi ağrıtmaz demişti . çok sevdiğim balı yiyemiyorum malesef

 17. pinar Aralık 13, 2012 3:20 am

  Bal benim de karnimi agritiyo. 1 saat once balli sut ictim, sadece 2 kasik koymama ragmen hala agriyo. Baldaki sifa baska nelerde bulunur ki, bi daha yemicek olmami eksiklik olarak goruyorum

 18. bahar tunca Şubat 1, 2013 6:46 pm

  Bal Kahvaltılarda düzenli olarak tüketilmesi gereken bir besin.Bunu ilaç olarak kullanmak ve ilaç sonuçlarını beklemek kesinlikle yanlıştır. Yalnız vucüdün zafiyet dönemlerinde örneğin yaşlılık,aşırı yorgunluk dönemlerinde,herhangi bir gıda yoksunluğunun yaşandığı dönemlerden sonra, yoğunluklu olarak kullanmak insan sağlığına erken kavuşmasını sağlamak için yardımcı olur.Örneğin:
  1-cinsel sorunlarda;1 kg kara kovan kestane balı ,0.5 kg tereyağı, 25o gr. fındık veya ceviz ezmesi ile karıştırılıp en az 1 ay en fazla 3 ay düzenli tüketmek yararlıdır.
  2-Grip dönemlerinde ve özellikle akciğer hastalıkları döneminde 1 bardak ıhlamur çayına (ılık) 1 tatlı kaşığı Kara kovan kestane balı ve limon sıkılarak tüketilmesi yararlıdır.
  3-Yorgunluklarda 1 bardak süte (ılık) 1 kaşık bal ve yumurta katarak tüketmek yararlıdır. bu konuda daha kapsamlı bilgilere http://www.organikbalekin.com/FORUM-SAYFASI,DP-50.html
  link’inden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap! Tartismaya Katil!

Asagidaki formu doldurarak yorumunuzu gonderebilirsiniz.

Adiniz (gerekli)

Email (gerekli)

İnternet sitesi

Yorumlar