Karalahana Guatr Yapar mı?

Gonderen : | Tem 22, 2008

Lahana, kış mevsiminin önemli sebzelerindendir. Genelde üç türü ülkemizde yetiştirilir. Bunlar; beyaz baş lahana, kırmızı baş lahana ve kara lahanadır. Kara lahana daha çok Karadeniz Bölgemizde yetişir.
Lahana özellikle C vitamini yönünden zengindir. Yenebilen 3 – 4 yaprak kara lahana insanın günlük C vitamini ihtiyacını karşılar.

Lahana, turp, şalgam gibi sebzelerde guatr yapıcı maddelerin bulunduğu bilinmektedir. Ancak, bu maddelerin daha çok bitkilerin tohumlarında yer aldığı, yenen yaprak ve yumrularında az miktarlarda bulunduğu bildirilmektedir. Günlük normal miktarlarda yenen lahana, turp ve şalgamla alınabilen az miktarlar¬aki guatr yapıcı maddelerin guvatrm oluşmasında önemli etkisi olmadığı araştırıcılar tarafından belirtilmiştir.
Basit guatr olarak bilinen troid bezinin büyümesinin esas nedeni iyot yetersizliğidir. Genellikle, iyot toprağın yüzey kısımlarında bulunur. Dağlık yörelerde yağmur suları ile toprağın iyotlu kısmı denizlere aktığından, toprakta iyot azalabilmektedir. Buralarda yetişen bitkilerde, o yöre bitkileriyle beslenen hayvanların et, süt ve yumurtalarında da iyot yetersiz bir duruma gelmektedir. Bu yörelerde yaşayan insanlar besinleriyle sürekli az iyot aldıklarından, iyodu kullanarak hormon yapan troid bezi büyümektedir.
Ülkemizde, lahana, şalgam, turp gibi sebzelerin guatr yapıcı maddelerin yer aldığı tohum kısımları yenmediğinden, guatr oluşumunda bu sebzelerin önemli rolleri olmadığı söylenebilir.

Bu yaziyi okuyanlar bunlari da okudu :
2 Yorum Yapilmis
  1. Kadir Şubat 15, 2010 1:05 pm

    Kesinlikle guatr yapıyor. Ben karadenizliyim annem de çok severdi yerdi 2 haftada 1, sonuç guatr. Ayrıca burada ben kara lahanayı çok severim diyenlerde hep vardır. Özellikle bir bayan burda ben çok seviyorum diyorsa ve 40 yaşlarındaysa kesin guatrı vardır. Basir bir gözlem bile kara lahananın guatr yaptığını kanıtlıyor. Guatr daha çok da bayanlarda gözüküyor.

  2. mehmet atan Ekim 18, 2011 4:55 pm

    sizdem ricam kara lahanın guatr yapıp yapmadığının bilimsel olarak açıklanması dır.karadenizli olarak karalahanaya sahip çıkmalıyız.bilimsel olmayan bilgilere itibar etmeyelim.

Yorum Yap! Tartismaya Katil!

Asagidaki formu doldurarak yorumunuzu gonderebilirsiniz.

Adiniz (gerekli)

Email (gerekli)

İnternet sitesi

Yorumlar