Pekmezin Yararları – Besleyici Değeri

Gonderen : | Tem 18, 2008

Sıvı pekmezin 100 gramı ortalama olarak 36.5 gram su, 60 gram karbonhidrat, 3.5 gram madensel maddeler ve protein içerir. Koyu pekmezin su miktarı ortalama 25.5 grama düşerken, karbonhidratların miktarı 70 grama çıkar. Pekmezdeki karbonhidratlar sindirimi gerektirmeyen glikoz ve früktozdur. Pekmez yendikten hemen sonra bu şekerler kana geçerek enerji verirler. 100 gram pekmez ortalama 293 kalorilik enerji sağlar. Pekmez madensel maddelerden zengindir. 100 gram pekmezde ortalama 400 mg civarında kalsiyum, 10 mg civarında demir bulunur. Pekmez potasyumdan da zengindir. Pekmezde vitaminler az miktarlarda bulunur .


Pekmezin beslenme yönünden önemi kolay enerji sağlaması yanında, kemik gelişimi ve sağlığı için gerekli kalsiyumla, kan yapıcı demirden de zengin olmasıdır. Besinlerden vücutta enerji oluşabilmesi için kanın alyuvarları yeterli düzeyde olması gerekir. Alyuvarların yapımı için de demir gereklidir. Demir yetersiz olunca kansızlık olur. Pekmez hem kolay enerji kaynağı ve hem de bu kaynaktan vücutta enerji oluşması için kan yapıcı maddeyi içermesi bakımından önemlidir .

Ülkemizde pekmezden; pestil, cevizli sucuk, köfter ve pekmez lokumu gibi çeşitli yiyecekler yapılır. Pekmeze ceviz, susam, fındık gibi besinlerin karıştırılmasıyla elde edilen yiyecekler enerji ve madenler yönünden zengin oldukları gibi protein de sağlarlar. Bu tür yiyeceklere en güzel örnek tahin – pekmezdir. 2 yemek kaşığı pekmez, 1.5 yemek kaşığı tahinle karıştırılıp yendiğinde 220 kalori civarında enerji, 4.5 gram civarında protein, 127 mg civarında kalsiyum, 3 mg civarında demir sağlar. Tahin pekmez karışımının 2 büyük dilim ekmek ve 1 bardak sütle kahvaltı da yendiğini düşünürsek, ergenlik çağındaki bir erkek gencin, günlük enerji ihtiyacının dörtte birini, kalsiyum ihtiyacının yarısından çoğunu karşılar. Yüksek enerjili bu tür yiyeceklere özellikle, büyüme çağındaki çocuk ve gençlerin, beden çalışması çok olanların, zayıf, halsiz ve iştahsız kimselerin beslenmelerinde yer verilmelidir.

Pekmez de, balda olduğu gibi, şişman, beden hareketi az olanlar, şeker hastaları için sakınılması gerekli bir besindir. Aynı şekilde hemen kana karıştığı için “damping sendromu” gibi durumlar için de sakıncalı sayılır. Bunun yanında ishal gibi durumlarda yararlıdır. Tuzlu bir şeyle pekmez şerbeti vücuttaki su kaybının düzelmesinde yardımcı olur. Çok şiddetli ishal durumunda 4 su bardağı kaynamış suya 1 tatlı kaşığı tuz, 3 – 4 yemek kaşığı pekmez konarak şerbet yapıp devamlı içirilirse, çocukların kuruyarak ölmeleri önlenir.

Bu yaziyi okuyanlar bunlari da okudu :
31 Yorum Yapilmis
 1. rahşan Ekim 12, 2008 9:06 pm

  merhaba,benim 1,5 yaşında bir oğlum var.fakat kendisinde motor alanda gelişme geriliği ve kas gevşekliği var.aynı zamanda da çok zayıf.ben o na anzer balı yedirmek istiyorum sizce bir sakıncası olurmu ve o na ne gibi faydası olabilir.şimdiden teşekkür ederim.

 2. damla Ekim 6, 2009 3:28 pm

  merhaba benim 4aylık bebeğim varr pekmez den bahsedilioor 4aylık bebeğe zararı varmıdır 1kaşık içirsem

 3. elif Ekim 17, 2009 5:07 pm

  çocuklarınıza bal yerine pekmez yedirin.Balda kabızlık yapıcı bazı maddeler var.buda barsaklrda mikrop birikmesine neden oluyor.

 4. Rıdvan Kasım 25, 2009 2:31 pm

  mrh Ben 17 Yaşındaydım Hergün Aç Karna 1 Fincan Pekmez içiyorum Yararlıdır biliyom Zararıda var mıdır? Beni bi Bilgilendirseniz Teşekürler

 5. Yunus Ocak 26, 2010 5:13 pm

  Atalarımız Ne Demiş Herşeyin Fazlası Zarar… bebeklere 3 günde bir çay kaşıgı kadar pekmez verin fazlasını vermeyin . Rıdvan arkadaşım sende günde bir yemek kaşıgı kadar iç yoksa miden delinir haberin olsun …

 6. bilgehan Ekim 11, 2010 9:51 pm

  hergün nerdeyse pekmez içiyorum ilerde bir zararı olurmu yorumlarınızı bekliyorum

 7. ilayda Ekim 23, 2010 9:16 am

  meraba ben 14 yaşındayım her sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatarken pekmez içiyorum kilo yaparmı ?

 8. oktay Kasım 20, 2010 1:17 pm

  Düzenli içersen bir zararı olmaz arkadaşım. Ayrıca kiloda yapar.!

 9. aport ali Aralık 14, 2010 7:03 am

  pekmez miktarinin 4 kati kadar su tuketilmelidir

 10. dilek Ocak 6, 2011 1:02 am

  mrb.ben 2,5 aylık hamileyim düzenli olarak yemek yiyemiyorum ama ona rağmen şimdiden 2 kilo aldım.kansızlıkda var ayrıca,günde 1 tatlı kaşığı pekmezi sulandırarak içmeye çalışıyorum faydası olur mu ya da hamilelikde ne kadar tüketmeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

 11. Kadir, Deli Kadir Lennnnnn Ocak 13, 2011 4:15 pm

  Pekmez turk malimi, araplarin malimi?

 12. erkan Mayıs 5, 2011 6:47 am

  ben 16 yasindayim hergun sabah uyanirken 1Yemek kasigi aksam yatarkende 1yemek kassigi pekmez yerim sizce dogrumu yaoiyorum

 13. Ercüment gül Eylül 9, 2011 9:05 pm

  KARA KOVAN KESTANE BALI nı Yıllar öncesi üretilen üretim biçimine hiç müdahale edilmeden yıllar öncesi doğallığı ile Bakir (işlenmemiş) alanlara yerleştirilen kara kovan larda (doğal bal) üretilmektedir. Üretime hiç bir müdahalede bulunmadan (şeker; şerbet vs. vermeden) koruyucu ilaçlar (arı hastalıkları için) ruhsatlı yerlerden temin edilerek üretimimizi gerçekleştirmekteyiz. Balın kalitesi arıların beslendiği bitki örtüsünün zenginliği ile yakından ilgilidir. Artvin kara kovan balı nı tercih etmeniz için nedenlerinizden başta geleni bitki varlığının zengin oluşu olmalıdır. Üretim süreci tamamlandıktan sonra Tarım bakanlığı laboratuvarlarında analizi yapılarak; cam kavanozlarda sağlığa uygun ortamda şişelenerek güvenli bir şekilde sizlere ulaştırmaktayız.
  NELERE İYİ GELİR:
  Romatizma gibi yaşlılıktan ileri gelen hastalıkları olanlara iyi gelir.
  Yaraların iyileşmesinde etkilidir.
  Akciğer hastalıkları (Verem, Astım, Bronşit gibi) geçirmiş insanlarda
  Takviye besin olarak kullanılması doktorlar tarafından önerilir.
  Nezle ve grip gibi hastalıkların iyileştirilmesinde;
  Öksürük ve nefes darlığı gibi hastalıkların iyileştirilmesinde;
  Bağırsak iltihabının giderilmesinde;
  Bel ağrılarının giderilmesinde;
  Ciltte bulunan lekelerin giderilmesinde;
  Hafızanın güçlendirilmesinde;
  Kanın temizlenmesinde;
  Bunlar gibi birçok hastalık için kestane balının faydaları vardır.
  ÜRETİCİSİNDEN DOĞAL BAL
  Doğal dengenin küçük ama en ağır unsurları olan arılarımızla Doğal gıda üretimi sürecinde kaliteli ürünlerimizle sizlerle birlikteyiz.

 14. ömer Eylül 17, 2011 4:39 am

  Merhaba arkadaşlar ben 18 yasındayım 48 kiloyum boyum yaklasık 1.65 civarı kendimi çok halsiz hissediyorum ayrıca çok ta zayıf görünüyorum sürekli zayıfsn diyenlerden usandım. Pekmezin bana ve vücuduma ne gibi yararu olur 2 gündr her gece yatmadan önce büyük bir su bardagı kadar pekmez yiyorum?

 15. hurdogan gul Eylül 18, 2011 1:45 am

  Arı, zar kanatlılar takımına ait Apoidea familyasını oluşturan tüm böcek türlerine verilen isimdir.

  Zar kanatlıların özelliği; içinde enine ve boyuna damarcıklar bulunan ve iki çift saydam zar şeklinde kanatlarının olmasıdır. Arıların vücudu baş, göğüs ve karın olmak üzere üç kısımdan meydana gelir. Vücutları yumuşak yapıdaki yoğun bir kıl örtüsüyle kaplıdır.
  ARININ MORFOLOJISI VE ANATOMIK YAPISI

  Baş; Başta gözler, duyargalar ve beslenme organları bulunur. Baş vücudun ikinci kısmı olan göğse ince oynak bir boyunla bağlıdır. Göğüs ve karın segment denilen halkalardan oluşmaktadır.

  Arının petek şeklinde bir çift bileşik ve üç adet basit gözü vardır. Basit gözlerin her biri binlerce küçük üniteden oluşmaktadır. Bileşik göz ana arıda 3.000, işçi arıda 4.000 ve erkek arıda 8.000′den fazla basit gözün birleşmesinden meydana gelmiştir.

  Başta bir çift duyarga bulunmaktadır. Bunlar koku, tat ve dokunma hissetme duyularını sağlarlar. Duyargalar içerisinde bulunan sinir uçları sayesinde duyularına ek olarak rüzgar hızını ve hava sıcaklığını da algılayabilmektedirler. Arıların duyargaları o kadar hassastır ki 2 km mesafeden balın kokusunu alırlar.

  Arıların ağız yapısı; üst dudak, üst çene, alt çene ve alt dudak olmak üzere dört kısımdan meydana gelir. Dil 6-7 mm arasındadır ve arı ırkına göre değişir.

  Baş içyapı itibariyle de önemli salgıların yapıldığı kısımdır. İşçi arıların yutak üstü salgı bezleri genç yaşta arı sütü, daha ileriki yaşlarda baldaki sakarozu parçalayan enzimler salgılarlar. Çenede bulunan bezler ana arıda ana arı feremonunu, işçi arılarda ise alarm feremonunu salgılamaktadır.

  Göğüs arının hareket merkezidir. Dört adet segmentten meydana gelmiştir, bunların üzerinde üç çift bacak ve iki çift kanat bulunmaktadır. Arının orta bacakları üzerinde polen fırçası denilen sert tüyler bulunur. Bunlar çiçeklerde bulunan polenin göğüsten ve ön bacaklardan arka bacaklara aktarılmasını ve arka bacaklarda bulunan polen sepetine toplanmasını sağlar. Bu polen sepetçikleri polenin kovana taşınması görevini görmektedir. Kanatlar kitinleşmiş damarlarla desteklenmiş çok ince zar şeklindedir. İki çifttir. Uçuşta arka kanatlar daki kanca sayesinde ikisi birlikte çalışır, uçuşu ve uçuşu yönlendirmeyi de sağlarlar. Arının uçuş sırasındaki hızı saatte 50 km.’ye yaklaşır.

  Karın (Abdomen), ergin arıda 9 segmentten oluşur ve mide, bağırsak ve üreme organları gibi iç organlarla balmumu bezleri ve iğne bulunur. Segmentlerde bulunan sağlı-sollu bir çift mum salgı bezi (balmumu aynası) işçi arıların balmumu yapma döneminde kalınlaşarak mum salgılama yeteneğini kazanmaktadırlar. Sıvı olarak aynalar üzerine salgılanan mumlar, mum ceplerinde katılaşarak küçük pulcuklar halini alır. Arılar zincirleme birbirine tutunarak özel hareketlerle balmumu sızdırmaktadırlar. Ayaklar yardımıyla ağza götürülen balmumu pulcukları orada yumuşatılarak yoğrulmakta ve böylece petek gözlerinin yapımında kullanılmaktadır. Mum örme dönemini tamamlayan işçi arılarda mum salgı bezleri tahrip olur ve birer sıra hücre tabakasına dönüşür.

  İşçi arıların 7. abdominal segmentinin (karın halkası)iç yüzeyinde ve sırt plakasının ön kenarına yakın kısmında büyük hücrelerden oluşan koku bezi (nasanof bezi) bulunmaktadır.

  İşçi arılar ve ana arıda abdomenin (karın) sonunda iğne bulunmaktadır. İğne, iğne odacığından çıkan ince, sivri uçlu bir savunma organıdır. Bu iğne bir zehir kesesine bağlıdır. İşçi arıların iğnesi geriye çentiklidir; bu yüzden işçi arılar birisini sokmak üzere iğnesini batırdığında geri çekemez. Çentikler testere ağzını andıran çıkıntılar olup bu çıkıntıların sivri uçları iğnenin batış yönünün tersine yöneliktir. Bu nedenledir ki arılar kendi hayatını tehlikede görmediği sürece insanı sokmaz. Arıların sokması savunmalarının en son safhasıdır; önce sesle uyarırlar, daha sonra toplu halde gürültü yaparlar, hâlâ tehlike hissederlerse hızla tehlike gelen yere doğru uçup çarparak korkutmaya çalışırlar; olmadı en son sokarlar. (Arının iğnesi böceklere karşı savunma olduğundan sert kabuktan çıkabilir, insan ve hayvan etinden çıkmaz. İğnesi bağırsaklara bağlı olduğundan iç organları parçalanır ve ölür.)

  Doğal dengenin küçük ama en ağır unsurları olan arılarımızla Doğal gıda üretimi sürecinde kaliteli ürünleri ile bizim hizmetimiz dedirler.

 16. hcuysal Eylül 18, 2011 10:09 pm

  Merhaba Ömer. Pekmezin vücuda sağladığı pek çok yarar vardır. Senin için önemli olanı yazımızın ikinci paragrafında belirttiğimiz üzere kan yapıcı olması ve kemik gelişimine sağladığı yararlardır. Zayıflığı gidermek için tek başına pekmez yemek yeterli olmaz. Protein, karbonhidrat ve yağ içeren d,ğer besinleri de tüketmelisin. Bu besinlerle ilgili detaylı yazıyı mailine göndereceğim. Oradan okursun. Sitelerimizi takip ediniz. Bu arada http://www.sonsuzsaglik.com sitemizdede bu konularda oldukça ayrıntılı bilgiler yazdık.

 17. canan Kasım 5, 2011 4:38 pm

  Merhaba Benim adresımede kılo alma ıle ılgılı besınlerı gonderebılırmısın lutfen

 18. Sinan Kasım 7, 2011 10:44 am

  Arkdaşlar Ben 13 Yaşındayım Dün Gece Üşümeye Başaldım İnternetten Şimdi ARaştırdım Sıtmaymıs Ateşim Yoktu Ama Midem Bulanıyordu Midem bUlanamsına Bayramda Yedim Değişik Yemeklere Verdim
  Gece Yaterken Karnıma Sıcak Su Koydum Su Poşetinde Biraz İyi Geldi Normalde Tatilleri 3-2 Geceleri Bu Saatlerde Yatarım Ama Çok Halsizlendığım için 23:00 Da Yattım Sabah Yani Şimdi Birazdaha İyiyim Ardabi Miğdem Bulanıyor Araştırmalrıma Göre Kanıma Giren Bakteriler Ürüyormus ve Antikor Az Üretilıyormus Bende PEKMEZİN Kan Yaptığını Bılıyorum ama Yinede Araştırmak İstedim Ne Kadar Doğru ve Bal’a Baktım Balda Az Olsada Kan Yapıyormus Bende BU HASTALIĞI KENDİM .KENDIM ATICAM DEDİM Teşekkürler

 19. sercan Aralık 17, 2011 9:30 pm

  bal deresi yiyin

 20. sercan Aralık 17, 2011 9:33 pm

  arkadaşlar öncelikle şöyle söyliyim ben bal deresi yedim bir ara 2 hafta yedim inanın çok faydalı içimde ne var ne yok temizledi balgam attım hemde çok zihnim açıldı hemde uygun 4 kilo balderesi 100 bedava bence saglıkhın pazarlıhı yoktuk arkadaşlar

 21. ARZU GÜMÜŞHAN BARUT Mayıs 22, 2012 7:05 pm

  SERCAN BEY YAZDIGINIZ YORUMLARLA KİM BİLİR KAÇ İNSANI YANLIŞ YÖNLENDİRDİNİZ.BAL TEKNESİ,BAL DERESİ GİBİ MARKALAR ZARARLI OLDUĞUNDAN VE MISIR ŞURUBUNDAN ÇOK UCUZA MAL EDİLDİĞİNDEN DOLAYI PİYASADA YASAKLANIP TOPLATILDI.BİRDE BURADAKİ İNSANLARIN VEBALİNİ ÜZERİNİZE ALARAK REKLAM YAPIYORSUNUZ AYIP…

 22. yusuf Temmuz 15, 2012 11:05 am

  S.A arkadaşlar bende 7 yıldır pekmez kullanıyordum herkes iç dedi kan yapar dedi içdim yüzüme GÜL hastalığı çıkdı şimdi hangi dermatologa gitsem çare bulamıyorlar neyse en iyi pekmez şekersiz pekmezdir saf olandır bense marketlerde satılanlardan kullandım..şekersiz pekmez satılan b yer biliyorsanız banada mesaj atınız hayırlı günler

 23. bera Ağustos 27, 2012 5:12 pm

  bende kilo almak istiyorum pekmezi herkes söylüyo acaba faydalı mı ben başlıyacam sizede söylerim faydasını

 24. FİGEN Ekim 2, 2012 9:20 am

  bende çocuklarıma içiriyorum sabah aç karnına bir bardak ılık süte bir yemek kaşığı pekmez harika hem külo aldılar hemde daha dinçler tavsiye edrim

 25. ikbal Aralık 2, 2012 1:56 am

  pekmezin faydası muhakkak fazla ama aşırı tuketım de ‘ de cok zararlı bebeklere verilmesi tafsıye edılmıyor . Kesinlıkle gunde en fazla 1 yemek kaşığı ayrıca aç alındıgında mideye zarar veriyor zamanla Tok almanız daha yararınıza olacaktır kaş yaparken göz cıkarmayalım dimi :)

 26. yalçın dag Aralık 10, 2012 3:11 pm

  mersinde keçiboynuzu pekmezi andız pekmezi dut pekmezi kaynatıyorum tamamen dogal glikoz şurubu içermeyen bu güzellikten 05069078610 numaralı tlfnmdan isteyebilirsiniz.. şifalı günler diliyorum..

 27. NAZ Ocak 9, 2013 4:14 pm

  arkaşlar pekmez ackarnına kılo aldırmaz öğün arası olarak kullanın. sabah kahvaltısından 15 dk sonra öğle yemeğinden yarım saat sonra ve arrda cevız badem fıstık yeyın kılo alırsınız artı cok su ıcmelısınız doktor naz bade

 28. ayşe Ocak 17, 2013 2:05 am

  sizden rica etsem kilo aldıran besinleri gönderirmisiniz tşk

 29. agron Eylül 6, 2013 11:40 pm

  Pekmezi nasıl tüketirsem,kilo alabilirim ” ? E mail adresmi ayrıntılı yazablrmsinz

 30. hcuysal Eylül 7, 2013 12:44 am

  Pekmezi tahinle karıştırıp özellikle kahvaltı olmak üzere ve yemeklerden sonra bo bol yiyerek kilo alabilirsin.

 31. eda Ekim 12, 2013 10:46 pm

  mrb bende ülser var sabahları ac karına ve yatarken birer ymek kasığı pekmez yiyiyorm szce faydası olurmu yada napmam lazm yardmcı oln ltfen

Yorum Yap! Tartismaya Katil!

Asagidaki formu doldurarak yorumunuzu gonderebilirsiniz.

Adiniz (gerekli)

Email (gerekli)

İnternet sitesi

Yorumlar