Şekerin Yararları – Zararları

Gonderen : | Tem 18, 2008

İngiliz bilim adı Judkin şekerin zehir olduğunu söylemiştir. Zehir insanı ürküten bir sözcüktür. Halbuki biz iyiliği, hoşluğu tanımlamada şeker ve tatlı sözcüklerini kullanırız. Sevdiklerimize şekerim, tatlım diye hitap ederiz, iyi insanın niteliklerini “şeker gibi” diye belirtiriz. Dini bayramlarımızdan biri “Şeker Bayramı” diye anılan Ramazan Bayramı’dır. Şeker yiyebildikleri için insanları mutlu sayar, herkesin şeker yiyebilmesini dileriz. Bütün bu inançlarımızın karşısına nasıl olur da duyduğumuzda irkildiğimiz zehir sözcüğüyle çıkılır. Bu çelişkiyi kavramanın tek yolu “her şeyin fazlası zararlıdır” ilkesini benimsemekle olur.

Şeker, şeker pancarının fabrikalarda işlenerek şeker kısmının ayrılmasıyla elde edilir. Buna göre pancar doğal besin olmasına karşın, şeker saf besindir. Şeker saf enerji kaynağı sayılır. Ancak şeker tek başına alındığında protein, vitaminler ve madenler olmadığından vücutta şekerden enerji oluşamaz. Bu nedenle şeker “boş kalori kaynağıdır”. Özellikle küçük çocuklara şekerli mamalar çok verildiğinde büyüme ve gelişme durur ve çocuk hastalanır. Bu hastalığa kuvaşiorkorşeker bebeği” denmiştir.

Ağzımızdaki mini canlılar da şekeri çok severler, özellikle sık aralıklarla şeker aldığımızda bu mini canlılar şekeri yiyerek asit yaparlar. Bu asit de dişleri çürütür. Bu nedenle, özellikle gelişme çağında şekerin çok ve sık tüketilmesi diş çürüklerinin başta gelen nedenidir.

Şeker; un, yağ, ceviz, fıstık, kaymak gibi besinlerle karıştırılıp kalori değeri çok yüksek tatlılar yapılır. Şekerlemelerin esası da şekerdir. Tatlı ve şekerlemeler zevkle sevilerek yenir. Böylece kişi farkında olmadan harcadığından çok kalori alır ve şişmanlar. Şişmanlık bir çok hastalığa zemin hazırlar.
Şekerin zehir etkisi yapmaması için, dengeli ve yerinde kullanılması gerekir. Yediğimiz ekmek de sindirildiğinde şekere çevrilir. Bu nedenle, insanın şeker gereksinmesi yoktur. Tatlı tat arzumuzu doyurmak için enerji alımımızı artırmamak koşuluyla şekerden yapılan tatlılardan yiyebiliriz. Beden hareketi az olanlar, ağır tatlılardan sakınmalıdırlar. Bebekler, şekere alıştırılmamalıdırlar.

Şeker ve tatlı yendikten sonra ağız iyice yıkanmalı ve dişler hemen fırçalanmalıdır. Şekerleme ve tatlılar sık aralıklarla yenmemelidir.
Özellikle yaşlı, bedensel hareketi az olan kişiler için en uygun tatlılar sütlü tatlılardır. Bu tatlılar, hem tatlı yeme isteğimizi karşılar, hem de kemik sağlığı için gerekli kalsiyum, protein ve B vitaminleri sağlar. Meyveli tatlılar ile aşure de ağır tatlılara göre daha az kalori verdiklerinden hareketi az olanlar için uygundur.

Bu yaziyi okuyanlar bunlari da okudu :
35 Yorum Yapilmis
 1. doğukan Kasım 2, 2009 9:00 pm

  dini bayramın adı şeker bayramı değilde ramazan bayramı olmasın

 2. derya Kasım 3, 2009 2:05 pm

  şekerin zararını hiç görmedim ben

 3. günnur Kasım 17, 2009 3:45 pm

  ben 14 yaşımdan beri toz şeker yiyom ve bırakamıyom am alaha şükür bişeyim çıkmadı ama annem duymasın hala yiyorum

 4. xxxzzzz Ocak 12, 2010 12:29 am

  ben şekerin yararlarını göremedim

 5. Dilek Şubat 6, 2010 12:05 am

  Şekeri çok seviyordum ama azalmaya karar verdim.Şişmanlatıyor çünkü :-)

 6. Murat Nisan 27, 2010 7:19 pm

  Aq onu yeme bunu yeme geberek o zman xD Doktorları dinlemiom yiyiorum ne kilo alıyorum nede 1 hastalığım war allaha şükür xD

 7. DİLARA Mayıs 1, 2010 2:00 pm

  ŞEKER İÇİN TEK KELİMEYLE “ıyyyyyyy” diyorum ve birdaha tüketmiyorum

 8. zeliha Mayıs 1, 2010 6:15 pm

  seker cok seker

 9. berfin koç Mayıs 24, 2010 9:09 pm

  ah be bir topitop yedirmedin.

 10. sero Haziran 17, 2010 4:18 am

  ateş basması,terleme durumlarına yol açtığı kesin.depresyona neden olduğuda kesin.bizzat şekeri bırakmış ve tekrar başlamış bir insan olarak aradaki farkı çok iyi analiz ettim,olay budur.
  ayrıca kuru fasulye yemeyin.buda yorgunluğa neden olur.

 11. eda çayır Kasım 22, 2010 2:49 pm

  ben bazı şekerler güzel bazıları değil

 12. selin amanvermez Kasım 22, 2010 2:51 pm

  bence güzel ama artık yemicem bayramda yiye yiye

 13. Nedim Güneş Aralık 11, 2010 5:38 pm

  Sevgili Arkadaşlar ;
  1800 lerin başlarında bulunan şekerle beraber dünya bir kanser girdabına girmişdir.
  Vücuda hiçbir yararı olmayan bu lanet ..helvalarımızda, soğuk içeceklerimizde, tatlılarımızda, çayımızda yani yaşamımızın her yerinde .. Şeker yedim bana birşey olmadı diyen arkadaşlar
  ileride ciltlerinin ne durumda, hastalıklara karşı nekadar zayıf düştüklerini göreceklerdir.Şekeri herşeyden alabilirsiniz ..Pekmez,kuru incir,kuru kayısı ,bal istediğiniz kadar tüketin ama
  bu yazıyı okuyan herkes hemen şekeri bırakmaya başlasın .. Çay şekeri de dahil ..Ben bıraktım

 14. nebiye demir Aralık 13, 2010 3:21 pm

  selam,ben çok çay içerim hararetimi alıyor,şekerde kullanırım bu yüzden,şimdi kullanmıyorum,şekerin yerine sevdiğim PEKMEZ çeşitleri var ondan aldım süper çayla dahada iyi oluyor ,sevgiyle kalın*

 15. merve koç Şubat 7, 2011 2:49 pm

  şekeri çok seviyorum ve çok yiyorum azaltmaya çalısacagım:D
  bu pek de kolay değil evde cok fazla seker varken nasıl bırakabılırim ki ….

 16. Ahmet Yılmaz Mart 23, 2011 5:31 pm

  Her şey kararında olursa iyidir aşırıya kaçıldığı vakit zaten hiç bir şey güzel değildir.Bazı kişiler şıralı tabir ettiğimiz tatlılar karşısında iradesiz davranırlar.Halbuki düşünseler anlık bir şey daha sonra pişmanda olurlar ama iş işten geçmiş olur.İrademize saip olmak kadar tatlı başka bir şey yoktur derim.

 17. ahmet Nisan 4, 2011 1:43 pm

  her gün düzenli yürüyüş yapan biriyim.bacaklarımda ağrılar ve kas kasılmaları oluyordu bu yüzden 5 er dakikalık molalarla dinlenerek bazende ayaklarımı sürüyerek yürüyüş yapıyordum.sonra beyaz şekeri ve içinde beyaz şeker olan hertürlü tatlıyı bıraktım.inanılmaz bir şey oldu ve bacaklarımdaki ağrı bitti.uzun zaman şekersiz beslenmeye devam ettim.bu süre içinde bacaklarımdaki rahatsızlıkdaki eser kalmamış,rahatca yürümeye başlamıştım.sonra sırf denemek için tekrar beyaz şekere başladım.başlamamdan sonra bacaklarımdaki kasılma ve ağrılar tekrar başladı.şimdi tekrar bırakmaya karar verdi
  m.beyaz rafine şeker gerçekten zararlı.

 18. Selocan Mayıs 9, 2011 12:24 pm

  Seker bu yazida bile cok masum anlatilmis, sekerin zararlari saymakla bitmez. Ama zevklerimizden vazgecmek yerine onlari sagliklisiyla degistirmek psikolojik acidan daha iyi olucaktir. Örnegin tatli yaparken seker yerine, aksamdan beklettigimiz hurmalari mikserde karistirip koyabiliriz böylece beyaz sekerin zararlarini önleriz. Ya da en azindan esmer seker kullanmak gerekir.

 19. sinan Ağustos 20, 2011 4:49 pm

  dini bayramımızın ismi ramazan bayramıdır şeker değil …

 20. En Tatlı Zehir ŞEKER! Ekim 20, 2011 2:16 pm

  Şekeri hayatınızdan uzaklaştırın sağlığı, enerjiyi ve mutluluğu yakalayın. Sizlere iki kitap önerim olacak: 1-Taş Devri Diyeti, 2-Karatay Diyeti. Okuyun bu kitapları bakın aklınız nasıl yatacak, şekersiz de yaşanabilirmiş diyeceksiniz.

 21. En Tatlı Zehir ŞEKER! Ekim 20, 2011 2:22 pm

  Bu arada dini bayramımızın adı RAMAZAN BAYRAMI’dır.

 22. hcuysal Ekim 20, 2011 11:48 pm

  Yazımızda şeker sözcüğüne hayatımızda güzel anlamlar yüklediğimizi vurgulamak istedik. Değilse gerçek adı Şeker Bayramı değil, Ramazan Bayramıdır. Uyarılarınız üzerine yazımızı düzelttik. Teşekkürler.

 23. Erçin Şubat 7, 2012 10:05 pm

  Arkadaşlar şekeri çok severim 21 yaşındayım.şekerden kesinlikle kaçmadım tabi işim gücüm şeker yemek değil ama bulduğumda yerim hemde bol bol.Bayramlarda günde yarım kiloya yakın yiyorum bu beni yorgun düşürüyor karaciğeri yoruyor bunlara katılıyorum.

  Fakat bağışıklık sistemim çok güçlüdür çok şükür.Hasta olmam grip olsam bile en fazla 1 gün 10 saat sürer yukarda şeker bağışıklık sistemini zayıflatyor demişler.EEE benimki ne olucak peki?

  Tabiki doktorlara kanaat etmek gerekir.Benim düşüncem ise sanıldığı kadar zararlı olmamasıdır.Vücudun ana besin kaynağı şekerdir glikoz olmadan kimse yaşayamaz en ufak canlılar bile.

  Herkese iyi günler…

 24. Erçin Şubat 7, 2012 10:06 pm

  Çok şeker almak sindirim sistemini sürekli çalıştırdığı için yorgunluk hissetmek doğaldır.Unutmayalım ki yediğimiz 1 adet bisküvi bile tam olarak 4 saatte sindirime uğruyor.

 25. öznur ertürkmen Mart 30, 2012 10:15 am

  bende çayı şekersiz içiyorum şekerin ne kadar çok zararlı olduğunu biliyorum. Ama annem çayı şekersiz içtiğim için kansız olduğumu söylüyor. Anneme ne kadar şekerin zararlı olduğunu söylesemde inanmıyor…

 26. Turgay Şen Nisan 24, 2012 4:15 pm

  Ben de yıllardır çok şeker tüketirim ve iki gündür hiç şeker almamaya başladım. Bende ki fiziksel değişimlerin şekerden kaynaklandığını düşünmeye başladım bu aralar. Saç dökülmesi, erken yaşlanma, ciltsel problemler v.s tabi her bünye belki böyle tepki vermeyebilir, ama sanırım benim bünyem aşırı tepki veriyo şekere.

 27. Çağlar Ağustos 20, 2012 9:57 pm

  Şekerin her türlüsünü 3 ay önce bıraktım, 15 kilo verdim cok memnunum sekersiz hayatımdan. ürünlerin icerigine bakın ilgili ilgisiz her üründe seker var. Uyanın, sizi bu kadar sevdiklerinden değil ABD’nin ürettiği mısırlara talep olsun diye şekere boğuluyorsunuz.sonra obezite, kanser, kalp-damar ilaçları vs.vs. Kendinizi kurtaramazsaniz bile sakin cocuklarınıza sekerlu bir damak tadı oluşturmayın.saglicakla kalın.

 28. kerem Ekim 14, 2012 1:58 am

  şeker kanamaya iyi gelirmi

 29. gereksiz Kasım 1, 2012 6:40 pm

  burda bazı akıllı vatandaşlar ben şekerin yerine pekmez koyuyorum yazmış e be arkadaşım pekmez şekerden yapılmıyomu hemde bol şekerle onun yerine bal koy balll!!

 30. hh Aralık 15, 2012 12:33 am

  şeker çok zararliiiiiiiii

 31. Şüheda doğan Ocak 15, 2013 2:52 pm

  Ya arkadaşlar ben bu siteyi hic anlamadım ben cay şekerin zararları diyorum bunlarda bayram şekerleri diyor örnek olarak yazarmısınız hadi grşrz cüş

 32. kübra Ocak 22, 2013 9:25 pm

  şekerin faydalarından aslında banane ama ödev :)

 33. Mehmet Ozan Kılıç Temmuz 3, 2013 6:42 pm

  Şekerin zararlarını biliyorum ama vazgeçemiyorum
  Ben de şekeri azaltmaya başladım.50 gramdan fazla şeker tüketilmeyecegini anladım.

  Ben şekeri cok tüketiyorum yıllarca(gofret,çikolata,şekerli icecekler….)

  Gerekirse insulinimi bile doktordan ölçtürecem.

  Şekerin aşırısı zarar,50 grami gecmemeli.

  Sekerin aşırısı zarar,50grami geçmemeli.

 34. Mehmet Ozan Kılıç Temmuz 3, 2013 6:44 pm

  Onay

 35. kutay Ağustos 19, 2013 7:38 pm

  bu konuyu benım gıbı sporcu arkadaslar arastırıyorsa bi ozet cıkardım bana gore kılom az ve sanırım sekerı cok az tuketıyorum sporcu adam hep hareket ettigi icin sanırım bu yazılanlara aldırmamamız gerekiyor bolca seker tukete bilirsiniz sıkıntı olmaz ben gunde 4 bardak lımonata yapiyorum 1 bardak lımonatanın ıcıne 8 kup seker atiyorum bunu artırıcam buyuk ıhtımal gidin pazardan limon alin hem C vıtamını kazanırsınız hemde kılo almada yardımcı olur :)

Yorum Yap! Tartismaya Katil!

Asagidaki formu doldurarak yorumunuzu gonderebilirsiniz.

Adiniz (gerekli)

Email (gerekli)

İnternet sitesi

Yorumlar